Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Wykorzystanie dronów rolniczych do aplikacji środków ochrony roślin w Polsce: Aktualne braki prawne i perspektywy regulacji

Drony rolnicze mają coraz większe zastosowanie w rolnictwie, szczególnie w monitorowaniu upraw i aplikacji środków ochrony roślin. Jednak obecnie w Polsce istnieje brak jednoznacznych przepisów prawnych dotyczących stosowania dronów w tej dziedzinie.

Według informacji przekazanych przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, drony są prawnie dopuszczone jedynie do stosowania w walce biologicznej w kukurydzy. Oznacza to, że można wykorzystywać drony do “rozsiewania” makroorganizmu, jakim jest kruszynek. Natomiast w przypadku innych biopreparatów, takich jak środki grzybo- i bakteriobójcze, obowiązują inne przepisy, a ich stosowanie za pomocą dronów może wiązać się z ryzykiem kary.

Rolnik, który zdecyduje się na zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin za pomocą drona, ryzykuje karą za wykonanie niewłaściwej techniki zabiegu. Innego zdania są firmy, które taką usługę oferują.

Czas na jednoznaczną opinię w tej sprawie – uważają rolnicy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Według prof. Pawła Beresia z Instytutu Ochrony Roślin, jeśli chodzi o stosowanie dronów w zakresie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin -są one dopuszczone prawnie jedynie w walce biologicznej w kukurydzy, tj. jest pozwolenie na “rozsiewanie” za pomocą dronów makroorganizmu jakim jest kruszynek. Ponadto, zgodnie z informacją podaną przez PZPRZ, jedynie Lasy Państwowe mają obecnie możliwość korzystania z agrolotnictwa.

Wiceprezes PZPRZ, Marcin Gryn, zwrócił się do ministra rolnictwa rolnictwa Roberta Telusa w sprawie szczegółowych informacji dotyczących możliwości stosowania dronów rolniczych do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów w celu precyzyjnego stosowania ich w odpowiednich miejscach. W swoim piśmie podkreślił, że drony mogą być szczególnie przydatne w przypadku wysokich upraw, trudno dostępnych terenów, terenów podmokłych oraz pofałdowanych i górzystych obszarów.

PZPRZ szczególnie interesują kwestie

Wdrażanie dronów rolniczych do oprysków chemicznych staje się nieodłącznym elementem nowoczesnego rolnictwa. Wysokość lotu dronów, oscylująca na poziomie 2-4 metrów nad uprawami, zapewnia skuteczność porównywalną do tradycyjnych opryskiwaczy z rękawami. Czas na dopuszczenie dronów do pełnienia roli niezastąpionych partnerów w ochronie upraw.

Kolejnym aspektem jest wprowadzenie maksymalnie uproszczonych procedur lotów. Należy uwzględnić realne potrzeby rolników oraz nieprzewidywalne okna pogodowe, w których praca musi być wykonana.

Elastyczność i efektywność operacji dronowych to klucz do zwiększenia produktywności rolnictwa

Należą do nich dopuszczenie dronów rolniczych do stosowania środków chemicznych, uproszczenie procedur lotów uwzględniających realne potrzeby rolników oraz regulacja stanu technicznego dronów rolniczych w kontekście stosowania środków ochrony roślin.

W celu dalszego rozwoju rolnictwa precyzyjnego i wykorzystania nowych technologii, istotne jest wprowadzenie jednoznacznych przepisów, które umożliwią bezpieczne i skuteczne wykorzystanie dronów do aplikacji środków ochrony roślin.

źródło: PZPRZ agropolska.pl

źródło obrazu: pixabay.com
5/5 - (6 votes)