Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Drony pocztowe wkraczają: Royal Mail i dostawy na odległych wyspach Szkocji.

Wyspy Orkney, leżące u wybrzeży Szkocji, zyskają rewolucyjny sposób dostarczania poczty za pomocą dronów. W Wielkiej Brytanii właśnie została uruchomiona pierwsza stała usługa dostaw,  która ma zrewolucjonizować system pocztowy na tej malowniczej wyspie.

Usługa pocztowa będzie funkcjonować w taki sposób, że poczta zostanie transportowana z biura doręczającego Royal Mail w Kirkwall do Stromness. Stamtąd drony przetransportują przesyłki do pracowników na wyspach Graemsay i Hoy, dzięki czemu pocztowcy będą mogli prowadzić swoje standardowe trasy dostaw na odległych wyspach.

Alistair Carmichael, parlamentarzysta z Orkney i Shetland, wyraził swoje poparcie dla tego innowacyjnego rozwiązania: “Cokolwiek pomaga utrzymać uniwersalną usługę, zwłaszcza w obszarach wysp, które są trudniejsze do osiągnięcia, zasługuje na wsparcie. Royal Mail pozostaje kluczowym elementem utrzymania połączeń między wyspami – lokalna wiedza i troska są niezbędne dla tego systemu.”

Według Royal Mail, usługa pocztowa za pomocą dronów znacznie poprawi poziom obsługi i skróci czas dostawy na wyspach Graemsay i Hoy, gdzie niesprzyjające warunki pogodowe i trudne warunki geograficzne mogą utrudniać dostawy.

Pierwsza faza usługi będzie trwała trzy miesiące, ale istnieje możliwość, że zostanie ona kontynuowana na stałe ze względu na unikalny krajobraz Orkney i bliskość wysp.

Royal Mail podkreśla również, że korzystanie z elektrycznych dronów do dostaw między wyspami przyniesie znaczne poprawy w zakresie bezpieczeństwa, umożliwiając pracownikom pocztowym dostarczanie przesyłek między portami bez ryzyka.

Nie jest to pierwsza tego typu usługa na świecie. W 2017 roku w Reykjaviku uruchomiono pierwszą operacyjną usługę dostarczania poczty za pomocą dronów, umożliwiając mieszkańcom islandzkiej stolicy otrzymywanie żywności i innych towarów bezpośrednio pod drzwi za pomocą autonomicznych pojazdów latających, co znacznie skróciło czas dostawy.

W 2022 roku sieć aptek Boots stała się pierwszą apteką społecznościową w Wielkiej Brytanii, która dostarcza leki na receptę za pomocą dronów, wysyłając leki z Thorney Island koło Portsmouth na Isle of Wight. To kolejny dowód na to, że drony odgrywają coraz większą rolę w rewolucji w dostawie i logistyce.

Dostawa poczty za pomocą dronów na Orkadach ma ogromny potencjał i może stać się kamieniem milowym w dostawie poczty na odległych wyspach. Optymalizacja tego systemu może pomóc w utrzymaniu uniwersalnej usługi pocztowej, nawet w trudno dostępnych miejscach, zapewniając szybkość, bezpieczeństwo i skuteczność dostaw.

Choć usługa jest na razie w fazie próbnej, to perspektywa wprowadzenia jej na stałe na Orkadach jest obiecująca. Ten unikalny krajobraz i względna bliskość wysp daje nadzieję na kontynuację tej innowacyjnej usługi dostawy poczty za pomocą dronów, która może okazać się wzorem dla innych odległych regionów na całym świecie.

 

 

źródło:        euronews.com, youtube.com, pixabay.com