Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

eVTOL: Miasto Arlington podjęło współpracę z Overair w kwestii planowania Vertiportu i Powietrznych Taksówek

Arlington, Teksas, szykuje się na rewolucję w transporcie, przygotowując się do przyjęcia nowego rodzaju statków powietrznych. Firma Overair, we współpracy z lotniskiem DFW oraz miastem Arlington, pracuje nad planowaniem infrastruktury niezbędnej dla taksówek latających. Oczekuje się, że samolot “Butterfly” firmy Overair uzyska certyfikację Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) do początku 2028 roku.

 

 

Alicia Winkelblech, dyrektor ds. transportu w Arlington, podkreśla, że miasto już teraz przygotowuje się na pojawienie się tych nowatorskich środków transportu. Elektryczne statki pionowego startu i lądowania, znane również jako eVTOL, są uważane za przyszłość transportu miejskiego. Szacuje się, że do 2030 roku wartość rynku taksówek powietrznych wzrośnie do 23,4 miliarda dolarów.

Współpraca między miastem Arlington, Międzynarodowym Lotniskiem Dallas Fort Worth, a firmą Overair ma na celu opracowanie infrastruktury wspierającej nowe statki powietrzne. Projektowany samolot “Butterfly” może pomieścić pięciu pasażerów plus pilota i bagaż, osiągając prędkość do 200 mil na godzinę na dystansie 100 mil. Jednak kluczowym elementem projektu jest jego zdolność do cichego lądowania, co ma być osiągnięte dzięki czterem dużym kiprzykom o średnicy 20 stóp.

John Criezis, główny ds. operacji mobilności w Overair, podkreśla, że ​​ciche lądowanie będzie kluczowe dla akceptacji społecznej nowych statków. Planowane jest, aby te nowe taksówki latające lądowały bliżej obszarów miejskich, co sprawia, że ​​ważne jest, aby były znacznie mniej hałaśliwe niż obecne helikoptery.

 

Zgodnie z planem, certyfikacja samolotu “Butterfly” przez FAA planowana jest na koniec 2027 lub na początku 2028 roku. Miasto Arlington, aby lepiej dostosować się do wprowadzenia eVTOL, podjęło współpracę z Overair w kwestii planowania vertiportu – platformy startowo-lądowej dla nowych statków powietrznych.

 

 

Jednakże, jednym z głównych wyzwań pozostaje brak jasnych regulacji dotyczących taksówek latających. FAA nadal pracuje nad opracowaniem przepisów regulujących nowe statki powietrzne, a administracja zaproponowała już zasady dotyczące szkolenia pilotów. Winkelblech podkreśla, że elastyczność w planach jest kluczowa, a miasto dąży do posiadania funkcjonalnego Vertiportu do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku.

 

W międzyczasie, miasto testuje również inne innowacyjne rozwiązania transportowe, takie jak samochody autonomiczne i dostawy dronami. Arlington staje się liderem innowacji w dziedzinie mobilności, a współpraca z Overair jest kolejnym krokiem w kierunku nowej ery transportu miejskiego.

 

 

źródło:  keranews.org,youtube.com,pixabay.com