Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

InDePTH: Nagrodzony Projekt Rewolucjonizuje Zarządzanie Infrastrukturą za Pomocą Dronów i Sztucznej Inteligencji

Dnia 1 grudnia 2023 roku na gali Robotics and Automation Awards w Londynie projekt “Intelligent Drones for Port and Highways Technology” (InDePTH) został laureatem prestiżowej nagrody za Najlepszą Innowację w Badaniach i Rozwoju. Prowadzony przez konsorcjum pod przewodnictwem firmy BT, to innowacyjna inicjatywa, która ma zmienić podejście do monitorowania i zarządzania kluczową infrastrukturą narodową.

 

Projekt, w skład którego wchodzą Connected Places Catapult, Associated British Ports (ABP), Kier Transportation, RoboK i HeroTech8, koncentruje się na wykorzystaniu zautomatyzowanej technologii dronów oraz zaawansowanych technik sztucznej inteligencji. Ich celem jest stworzenie efektywnego, niskoemisyjnego i kosztowo efektywnego rozwiązania do zarządzania infrastrukturą.

Nagroda przyznana na ceremonii to zasługa skomplikowanych badań i prac rozwojowych, które InDePTH przeprowadza w ramach programu Future Flight Challenge Phase 3, dostarczanego przez Innovate UK i finansowanego przez UK Research and Innovation. Projekt koncentruje się na przeprowadzaniu lotów “poza zasięgiem wzroku” (BVLOS) przy użyciu innowacyjnej technologii “DroneBox”, co pozwala na regularne monitorowanie dużych obszarów infrastruktury.

 

 

Jednym z kluczowych aspektów jest tworzenie cyfrowych modeli na podstawie zebranych danych z misji dronów. Zaawansowane uczenie maszynowe automatycznie wyciąga istotne informacje z tych danych, umożliwiając ich użytkowanie w czasie niemal rzeczywistym. Celem projektu jest przetestowanie tych technologii na trzech realnych przypadkach użycia opracowanych przez ABP i Kier, obejmujących operacje portowe, operacje morskie i bezpieczeństwo autostrad.

 

InDePTH to nie tylko technologiczna rewolucja, ale także przykład doskonałej współpracy między partnerami. Jesteśmy dumni, że nasza praca została doceniona, a nagroda stanowi potwierdzenie potencjału do transformacji sposobu, w jaki prowadzone są operacje na kluczowej infrastrukturze oraz poza nią.” – powiedział Alistair Duke, Kierownik Badań – Sieci, Grupa BT.

 

Jednym z obszarów testowych projektu jest Port Ipswich, gdzie drony mają poprawić zarządzanie aktywami i inwentaryzacją, a także monitorować operacje morskie. InDePTH dostarcza także drony do ciągłej oceny jakości nawierzchni dróg, co może znacząco poprawić bezpieczeństwo pracowników drogowych. Próby technologii będą kontynuowane, a projekt dąży do opracowania gotowego do rynku rozwiązania zarówno pod względem technologicznym, jak i modeli biznesowych. Firma zapowiada nową erę w zarządzaniu infrastrukturą, wprowadzając inteligentne drony i zaawansowaną sztuczną inteligencję do kluczowych sektorów gospodarki.

 

 

źródło:   catapult.org.uk,youtube.com,pixabay.com