Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

W Kierunku Bezpiecznego Nieba: Prototyp UTM Skypuzzler w Zarządzaniu Ruchem Dronów

Współczesna technologia stale rozwija się, a jednym z najbardziej fascynujących obszarów tego postępu jest przemysł dronów. W dniu 2 kwietnia 2023 roku, świat obiegła ekscytująca wiadomość: firma Skypuzzler ogłosiła udane testowanie swojego nowego prototypu technologii UTM (zarządzania ruchem dronów), który zdaniem firmy może przekształcić branżę dronów, jak nigdy dotąd.

W komunikacie prasowym opublikowanym przez firmę, zauważono, że brak cyfrowej kontroli ruchu powietrznego dla dronów był dotąd jednym z głównych wyzwań, z jakimi musiała się mierzyć branża. Obecnie loty dronów ograniczone są do wydzielonych obszarów lub korytarzy, co znacznie hamuje potencjał wzrostu tego sektora. Jednak Skypuzzler, laureat wielu nagród, twierdzi, że ich nowe rozwiązanie może skutecznie rozwiązać ten problem.

Zakończony sukcesem test prototypu odbył się w kontrolowanym środowisku i obejmował działanie kilku dronów. Jego kluczowym celem było zweryfikowanie zdolności urządzenia do oddzielania dronów, unikania przeszkód oraz stref geograficznych. I jak się okazało, efekty były imponujące!

Prototyp Skypuzzler okazał się być w stanie zapobiegać kolizjom, gwarantując bezpieczny lot dronów, nawet w ograniczonych przestrzeniach. Co więcej, oprogramowanie to zostało zaprojektowane tak, aby mogło integrować się z istniejącymi systemami zarządzania ruchem dronów  jako produkt na zasadzie “white-label”. Oznacza to, że może ono stanowić wszechstronne UTM, umożliwiające dronom loty autonomiczne, nie ryzykując kolizji z innymi dronami, użytkownikami przestrzeni powietrznej ani przeszkodami – co stanowi przełom w bezpieczeństwie i wydajności operacji dronów.

Ta rewolucyjna technologia otwiera nowe perspektywy dla branży dronów. Jej zdolność do umożliwienia lotów w dowolnej przestrzeni przyczyni się do dynamicznego wzrostu sektora, co może zaowocować wykorzystaniem dronów w coraz większej liczbie dziedzin, od dostaw i inspekcji infrastruktury po rozrywkę i nadzór środowiska.

Jesper Skou, CEO Skypuzzler, podkreśla znaczenie tego przełomu. Jego firma jest pewna, że zaawansowane oprogramowanie deep-tech, które opracowali, może naprawdę zmienić przemysł dronów, dostarczając mu zaawansowaną usługę cyfrowej kontroli ruchu powietrznego.

Oczywiście, droga do pełnej implementacji tej technologii może być wyzwaniem, ale perspektywy i potencjał rewolucji w dziedzinie dronów, którą obiecuje firma, są niezwykle zachęcające. W miarę jak technologia rozwija się dalej, można przypuszczać, że dzięki tej nowej innowacji drony staną się jeszcze bardziej wszechstronnym i powszechnym narzędziem w naszym codziennym życiu. Przemysł dronów stoi przed fascynującą przyszłością, a projekt może być kluczem do jej osiągnięcia!

Zespół Skypuzzler składa się z kontrolerów ruchu powietrznego i informatyków posiadających ponad 80 lat doświadczenia w lotnictwie, 30 lat doświadczenia w tworzeniu oprogramowania oraz ponad 15 lat doświadczenia jako eksperci w zarządzaniu ruchem bezzałogowym, zaawansowanej mobilności powietrznej oraz autonomicznych dronów i robotów. Przez lata zespół brał udział w kilku ważnych europejskich projektach U-space, wdrażaniu UTM dla dostawców usług zarządzania ruchem powietrznym oraz był ekspertami w grupach roboczych w Komisji Europejskiej (ds. Mobilności i Transportu), Wspólnym Przedsięwzięciu SESAR i CANSO

Wczesniej, dnia 17 marca 2023 roku, zapowiedziane zostało unikatowe partnerstwo, które ma potencjał wyznaczyć nowe standardy dla przemysłu dronów. Skypuzzler, zaawansowana technologicznie firma oprogramowania z Danii, połączyła siły z Murzilli Consulting, firmą konsultingową z siedzibą w Szwajcarii, aby wspólnie stworzyć przyszłość zaawansowanej mobilności powietrznej poprzez implementację nowych U-spaces.

Nowe regulacje U-space w Unii Europejskiej, stanowią kamień milowy dla zaawansowanego ruchu powietrznego, umożliwiając integrację dronów w istniejące przestrzenie powietrzne. Skomplikowane wyzwania związane z zarządzaniem ruchem dronów na szeroką skalę postawiły przed branżą pytanie o efektywny sposób realizacji tych zmian. Partnerstwo Skypuzzler i Murzilli Consulting ma na celu dostarczenie odpowiedzi na te wyzwania. U-space jest innowacyjnym podejściem do podziału przestrzeni powietrznej, które pozwala na kierowanie ruchem dronów i samolotów w odpowiednie sekcje. Dzięki temu samoloty, podążające za instrukcjami z wież kontroli lotów, znajdują się powyżej dronów, które będą kontrolowane przez osoby na ziemi lub za pośrednictwem U-space service providers (USSPs).

To tutaj wkracza Skypuzzler . Firma rozwija zautomatyzowane taktyczne unikanie kolizji (cyfrową kontrolę ruchu powietrznego) jako dodatkowy moduł dla systemów Unmanned Traffic Management. Ich zdolności operacyjne i techniczne pozwalają na oferowanie rozwiązań w zakresie zarządzania ruchem dla USSPs, które są kluczowe dla pomyślnej implementacji dronów na dużą skalę.

Z drugiej strony, Murzilli Consulting w pełni angażuje się w aspekty regulacyjne i certyfikacyjne przemysłu lotniczego. Ich zdolność wspierania rządów i komercyjnych podmiotów w ustanawianiu odpowiednich ram prawnych i certyfikacyjnych jest nieoceniona. Partnerstwo z Skypuzzler pozwoli na kompleksowe wsparcie interesariuszy U-space w zakresie wdrażania strategicznych celów.Wraz z połączeniem wiedzy i doświadczenia Skypuzzler i Murzilli Consulting mają szansę stać się kluczowymi graczami w kształtowaniu przyszłości przemysłu dronów. Ich zdolności do opracowywania i wdrażania efektywnych i bezpiecznych systemów sprawią, że nowa era zaawansowanej mobilności powietrznej będzie osiągalna.

Obie firmy deklarują zaangażowanie w przyszłość przemysłu dronów i są zdeterminowane, aby wprowadzić go na wysoki poziom zaawansowanej technologii. Ich partnerstwo może przynieść wiele korzyści dla rządów, komercyjnych podmiotów i społeczeństwa jako całości, otwierając nowe możliwości w dziedzinie mobilności powietrznej.

Przemysł dronów staje się rzeczywistością, a partnerstwo Skypuzzler i Murzilli Consulting ma potencjał odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu tego przyszłościowego sektora transportu powietrznego. Wspólnie tworzą niepowtarzalny zespół, który może zmienić sposób, w jaki drony działają w naszym codziennym życiu i przyczynić się do rewolucji w zaawansowanej mobilności powietrznej.

 

źródło:   skypuzzler.com, murzilliconsulting.com, pixabay,com, youtube.com