Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Drony Napędzają Przemiany: Rumunia Kształtuje Przyszłość Logistyki Medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej

 

W najnowszym kroku innowacji MedLife, największa sieć prywatnych usług medycznych w Rumunii, wprowadza rewolucyjny system transportu dronów do przewozu biologicznych próbek laboratoryjnych. Ta przełomowa inicjatywa, realizowana we współpracy z australijską firmą Skyy Network, czyni MedLife pierwszym prywatnym operatorem medycznym w Rumunii oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej, który korzysta z dronów do transportu próbek laboratoryjnych na średnich i długich dystansach.

 

Transporty będą realizowane na trasie 120 km między Oradeą a Aradem, co stawia MedLife i Skyy Network na czele innowacyjności, tworząc najdłuższą trasę lotu drona dla logistyki medycznej w Europie. Zatwierdzenie projektu przez Rumuński Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Dyrekcję Zdrowia Publicznego w okręgach Bihor i Arad świadczy o zaawansowanych standardach bezpieczeństwa.

Projekt, będący rezultatem trzech miesięcy testów i przygotowań, obejmuje pierwsze udane loty z prawdziwymi próbkami od pacjentów. CEO i Przewodniczący Grupy MedLife, Mihai Marcu, podkreśla, że ta inicjatywa stanowi część misji MedLife, mającej na celu świadczenie najlepszej opieki pacjentom poprzez inwestycje w nowoczesność, takie jak roboty chirurgiczne, ultrasonografia czy nowoczesny sprzęt laboratoryjny.

Jednym z głównych atutów tego nowego systemu jest oszczędność czasu, która wynosi ponad 50% w porównaniu z tradycyjnym transportem lądowym. Średni czas trwania lotu wynosi od 19 do 28 minut, a dron porusza się z prędkością około 122 km/h. Dzięki temu, pacjenci otrzymają wyniki badań tego samego dnia, co znacząco przyspiesza proces diagnostyki i leczenia.

 

Dr Robert Beke, Dyrektor Wykonawczy Działu Laboratoryjnego Grupy MedLife, podkreśla, że decyzja o wprowadzeniu tego systemu opierała się na analizie korzyści operacyjnych, takich jak skrócenie czasu dostawy próbek, unikanie opóźnień spowodowanych ruchem ulicznym oraz zwiększenie efektywności przetwarzania próbek.

 

Unikalność tego projektu polega nie tylko na zastosowaniu nowoczesnych dronów Swoop Aero Kite, ale również na integracji zaawansowanej technologii i oprogramowania, umożliwiających przewidywalność lotów. Drony są w pełni autonomiczne, a obsługa ludzka koncentruje się głównie na załadunku i rozładunku próbek.

 

 

Rory Houston, CEO i współzałożyciel Skyy Network, wyraża radość z wprowadzenia tego nowatorskiego systemu do Rumunii i podkreśla, że praca nad projektem trwała prawie trzy miesiące, obejmując testy lotów z prawdziwymi próbkami pacjentów. Houston dodaje, że projekt Skyy Network z Motorem MedLife nie tylko wprowadza nowoczesne rozwiązania lokalnie, ale także przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów na poziomie europejskim.

 

Projekt MedLife korzysta z aprobaty Rumuńskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (RoCAA), a także Dyrekcji Zdrowia Publicznego w okręgach Bihor i Arad oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

MedLife ogłasza również ambitne plany rozwoju projektu, obejmujące rozszerzenie systemu na poziomie krajowym. W najbliższej przyszłości planowane jest dodanie nowych lokalizacji, takich jak Arad, Hunedoara, Mehedinți, Gorj, Timiș i Caraș-Severin, a drony będą pokrywały transfery próbek między punktami zbierania poza miastami w proporcji zbliżającej się do 100%.

To tylko pierwszy etap planów Grupy MedLife dotyczących rozwoju ich działu laboratoryjnego, który zakłada również poszerzenie gamy produktów dostarczanych drogą powietrzną, takich jak środki sanitarno-higieniczne, leki czy produkty biologiczne, co ma przyczynić się do zwiększenia elastyczności i efektywności systemu opieki zdrowotnej w Rumunii.

Wprowadzenie nowego transportu dronowego do rumuńskiego systemu opieki zdrowotnej to kamień milowy, który nie tylko przyspiesza procesy diagnostyczne, ale także stawia Rumunię na czele innowacji w obszarze logistyki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

źródło:   eureporter.co,pixabay.com,youtube.com