Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Drony z Wykrywaczami Metalu: Autonomiczne Rozwiązanie dla Problemu Min Lądowych

Miny lądowe i pozostałości po wojnach stanowią poważny problem na całym świecie, utrudniając korzystanie z obszarów o powierzchni około 12 000 kilometrów kwadratowych, stwarzając niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu ludzi.

 

Tradycyjne metody wykrywania min są skomplikowane i niebezpieczne, dlatego naukowcy poszukują innowacyjnych rozwiązań. Jednym z takich pomysłów jest wykorzystanie drona wyposażonego w wykrywacz metalu.

 

Problemy związane z wykrywaniem i usuwaniem min są ogromne. Tradycyjne metody, takie jak manualne przeszukiwanie obszaru przez ludzi z wykrywaczami metalu, są nie tylko czasochłonne, ale również niebezpieczne. Stąd też potrzeba opracowania bardziej zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań. W odpowiedzi na to wyzwanie, naukowcy z Laboratorium Systemów Autonomicznych na ETH Zurich postanowili wykorzystać drony, aby zmniejszyć ryzyko związanę z wykrywaniem min.

Kluczem do tego projektu jest innowacyjne połączenie drona z wykrywaczem metalu o pięciu stopniach swobody. Takie podejście umożliwia precyzyjne skanowanie obszaru i lokalizację potencjalnych min, utrzymując wykrywacz w stałej bliskości powierzchni terenu. Dotąd głównym problemem w wykorzystaniu dronów do tego celu było utrzymanie wykrywacza w odpowiedniej orientacji względem ziemi. Tradycyjne drony, które przechylają się w trakcie lotu, sprawiały, że wykrywacz tracił swoją skuteczność.

Na szczęście pojawił się odpowiedni rodzaj drona, który umożliwia rozwiązanie tego problemu. Jest nim trójrotorowy dron firmy Voliro, który wykorzystuje obracające się nacele silników, ruchome niezależnie od kadłuba. To rozwiązanie pozwala na utrzymanie wykrywacza metalu blisko powierzchni ziemi, niezależnie od zmian kierunku lotu drona.

Warto zaznaczyć, że sama platforma drona jest dostępna komercyjnie, co może przyspieszyć wdrożenie tego rozwiązania w praktyce. Warto jednak podkreślić, że projekt nie kończy się na samym dronie. Konieczne było stworzenie zaawansowanego systemu kontroli, który pozwala UAV przemieszczać się po trójwymiarowej powierzchni terenu, uwzględniając przeszkody, a jednocześnie utrzymując odpowiednią orientację wykrywacza. System łączy dane z GPS z pomiarami inercyjnymi z lidaru zamontowanego na dronie, co umożliwia dokładne pozycjonowanie i planowanie ścieżki badania obszaru.

W przeprowadzonych testach na metalowych (nieexplosywnych) celach system radził sobie znakomicie, nawet w trudnych warunkach, takich jak obszary z przeszkodami, zacienienie i znaczne nachylenia terenu.

Czy to rozwiązanie okaże się praktyczne w warunkach rzeczywistych?

Kluczową kwestią jest skuteczność tej technologii, która może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo ludzi na całym świecie. Jednakże, aby osiągnąć pełny sukces, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Po pierwsze, koszty muszą być akceptowalne. Drony, wykrywacze metalu i systemy sterowania muszą być dostępne dla szerokiego grona użytkowników, aby technologia mogła się rozwinąć i znaleźć zastosowanie na dużą skalę.

Po drugie, testy w warunkach rzeczywistych są niezbędne. Technologia musi być sprawdzana podczas pracy w różnych trudnych warunkach terenowych, aby ocenić jej skuteczność i praktyczność.

Po trzecie, konieczna jest akceptacja i regulacje. Wprowadzenie dronów do działań związanych z minami lądowymi wymaga zgody międzynarodowych organizacji, rządów i organizacji pozarządowych, a także odpowiednich ram prawnych.

Warto również zaznaczyć, że dalszy rozwój technologiczny ma ogromne znaczenie. Ciągłe udoskonalanie dronów, czujników i systemów sterowania może znacząco zwiększyć skuteczność tej metody wykrywania min.

Podsumowując, przyszłość technologii wykorzystującej drony do wykrywania min lądowych zależy od zdolności do rozwiązania wyżej wymienionych wyzwań. Jeśli te czynniki zostaną spełnione, ta technologia może odegrać znaczącą rolę w poprawie bezpieczeństwa obszarów dotkniętych problemem min lądowych.

Walka z problemem min na świecie jest nadal ogromnym wyzwaniem, ale innowacyjne podejście naukowców z ETH Zurich i wykorzystanie dronów z wykrywaczami metalu mogą przynieść znaczący postęp w tej dziedzinie.

 

 

źródło:  ieee.org,youtube.com,pixabay.com