Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Kłopoty nad Atlantykiem: Dlaczego Royal Mail Wstrzymuje Dostawy Dronowe?

W brytyjskim eksperymencie z dostawami dronów Royal Mail pojawiła się chwilowa zadyszka, gdy jeden z dronów tego systemu rozbił się w Atlantyku podczas lotu między wyspami Hoy i Graemsay. Incydent, który miał miejsce 27 listopada, skłonił partnera operacyjnego firmy, Skyports Drone Services, do czasowego zawieszenia dostaw między wyspami.

 

Dron, należący do Speedbird Aero, producenta dronów używanych w ramach programu, uległ awarii i został umyślnie wprowadzony w kontrolowany spadek przez operatora, który uruchomił spadochron pokładowy. Mimo że dron zatonął, firma zapewniła, że w chwili wypadku nie przewoził ładunku, a żadne osoby ani mienie nie ucierpiały.

 

Obecnie trwa dochodzenie w sprawie incydentu, a Skyports Drone Services wstrzymał wszystkie dostawy między wyspami do czasu zakończenia analizy razem z producentem dronów, Speedbird Aero.

 

 

Projekt dostaw dronów, pierwszy tego typu w Wielkiej Brytanii, rozpoczął się jako trzymiesięczna próba, z opcją przedłużenia w przypadku sukcesu. Współpraca Royal Mail z Skyports została ogłoszona w sierpniu 2023 roku, a operacje miały obsługiwać trzy wyspy w archipelagu Orkadów w Szkocji.

Mówiąc o planach wznowienia usług, rzecznik Skyports Drone Services podkreślił dotychczasowy sukces operacji na Orkadach, gdzie drony wykonały setki lotów, dostarczając paczki i zyskując pozytywne opinie społeczności.

„Jesteśmy zobowiązani do poprawy dostępu, łączności i zrównoważoności naszych usług dronów elektrycznych i planujemy wznowienie usług  (tydzień rozpoczynający się 11/12)”, dodał.

Warto zauważyć, że choć incydent ten zatrzymał chwilowo dostawy dronów, to Royal Mail kontynuować będzie dostarczanie poczty na wyspy za pomocą codziennej usługi promowej między Stromness, Graemsay a Hoy.

Czy jednak wypadek ten wpłynie na przyszłość dostaw dronowych w Wielkiej Brytanii? Czy to tylko chwilowy zgrzyt w tej obiecującej technologii, czy może powód do większych obaw? Odpowiedź na te pytania pozostanie otwarta do czasu zakończenia dochodzenia i ponownego uruchomienia usług dronowych Royal Mail. Jedno jest pewne: przyszłość dostaw dronowych pozostaje w powietrzu.

 

 

źródło:  airport-technology.com,pixabay.com