Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Nadciąga era Remote ID: Jak operator UAV dostosowuje się do nowej rzeczywistości latania (moduł Z-RID)

Nadszedł czas, aby operatorzy UAV dostosowali się do przyszłych regulacji Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) dotyczących Remote ID, które wejdą w życie w USA 16 marca 2024 roku. Oznacza to, że wkrótce operator będzie musiał latać dronem, który spełnia wymogi. Dla użytkowników dronów, których urządzenia nie są jeszcze wyposażone w tę technologię, Zing oferuje ciekawe rozwiązanie – moduł Z-RID Broadcast.

Zing to stosunkowo nowy gracz na rynku modułów Remote ID dla dronów, jednak wypełnia on lukę w dostępności tego rodzaju technologii. Ich głównym produktem jest Z-RID Broadcast Module, który w październiku 2023 roku otrzymał zatwierdzenie Deklaracji Zgodności (DOC) od FAA. Co to oznacza?

 

Kiedy moduł Z-RID jest poprawnie zamontowany na Twoim dronie, Twój lot jest zgodny z przepisami FAA, w szczególności z Rozdziałem 14 CFR Part 89, który wymaga, aby drony przesyłały kilka istotnych informacji.

 

Moduł ten jest lekkim i małym urządzeniem, które montuje się na dronie i przekazuje jego dane identyfikacyjne oraz lokalizacyjne do pobliskich stacji naziemnych i statków powietrznych. To spełnia wymagania dotyczące Remote ID, które zostały wprowadzone we wrześniu 2023 roku i będą obowiązywać od marca 2024 roku.

Najważniejsze dane, które moduł musi przekazywać, to tożsamość UAV, współrzędne stacji kontrolnej, współrzędne drona, jego prędkość, czas źródła pozycji drona oraz status awaryjny drona.

 

Moduł można zamontować w różnych miejscach na dronie, ale zazwyczaj najlepiej umieścić go na górze kadłuba, korzystając z mocowania 3M Dual Lock. Jest to mocowanie trzy razy mocniejsze niż tradycyjne rzepy Velcro. Jego waga wynosi jedynie 35 gramów, co ma minimalny wpływ na czas lotu drona.

Z-RID Broadcast Module jest zewnętrznym urządzeniem, które można zamontować na wielu rodzajach dronów, zarówno tych z lotnictwem stałoskrzydłowym, jak i kwadrokopterami. To oznacza, że jest kompatybilny z popularnymi dronami takimi jak DJI Mavic Mini, DJI Mavic Air, DJI Phantom 4, DJI Inspire 2 i wiele innych.

Jednym z kluczowych atutów modułu Z-RID jest to, że Zing to amerykańska firma dronowa. Maja swoją siedzibę w Miami, na Florydzie, a ich moduły są produkowane w fabryce w San Jose, Kalifornia. To ważne, zwłaszcza w kontekście kwestii bezpieczeństwa i zgodności z przepisami FAA.

 

Moduł Z-RID oferuje kilka innych ważnych specyfikacji, takich jak pozycjonowanie za pomocą GPS i GNSS, protokoły Bluetooth 4 Legacy i Bluetooth 5 Longe Range, żywotność baterii do 14 godzin oraz kompatybilność z szerokim spektrum dronów.

 

W module Z-RID firmy Zing, to przede wszystkim jego łatwość użycia. Ładowanie modułu jest proste – wystarczy podłączyć dołączony kabel USB-C do dowolnego źródła zasilania 5V, co może być praktycznie każdy komputer lub adapter używany do ładowania smartfona. Montowanie modułu na dronie jest również niezwykle proste – używa się do tego taśmy 3M Dual Lock Velcro, którą można łatwo usunąć i ponownie zamontować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli jesteś pilotem komercyjnym działającym na podstawie Part 107, będziesz musiał zakupić osobny moduł Remote ID dla każdego drona. Jednak jeśli jesteś tylko pilotem hobbystycznym, potrzebujesz tylko jednego modułu, który możesz przenosić między dronami.

Moduł Z-RID jest również niezwykle kompatybilny i można go zamontować na większości dostępnych dronów. Jedynym wymogiem jest, aby dron mógł unieść dodatkowe 35 gramów, co nie stanowi problemu nawet dla większości dronów.

Cena modułu Z-RID firmy Zing jest kolejnym powodem, dla którego warto go polubić. W porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku, jest to jedna z najbardziej przystępnych cenowo opcji. Za ok. 199 dolarów

Jednak, jak to bywa w przypadku większości produktów, istnieją pewne wady. Moduł Z-RID firmy Zing nie oferuje tak zaawansowanej wersji Remote ID, jaką dostaniesz w przypadku Dronetag Mini za 329 dolarów. Oznacza to, że nie oferuje pewnych zaawansowanych funkcji, takich jak możliwość unikania kolizji z innymi dronami w pobliżu czy dostęp do historii lotów.

Jeśli jesteś zainteresowany tymi dodatkowymi funkcjami, będziesz musiał zakupić subskrypcję, co zbliża cenę modułu Z-RID do niektórych bardziej zaawansowanych opcji na rynku.

Zing nawiązał współpracę z firmą Skyway, która oferuje usługi subskrypcyjne, umożliwiające śledzenie danych w chmurze za pośrednictwem swojego portalu internetowego. To pozwala na wykrywanie innych dronów w pobliżu oraz dostęp do dodatkowych danych, takich jak informacje o mikropogodzie.

 

Moduł Z-RID Broadcast firmy Zing to skuteczne i przystępne cenowo rozwiązanie, które umożliwia pilotom dronów spełnienie wymogów Remote ID. Jest prosty w użyciu, kompatybilny z wieloma rodzajami dronów i wykonany w USA.

źródło:   zingdrones.com,youtube.com,pixabay.com