Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

DroneSpace AT: Innowacyjny System Zarządzania Ruchem Dronów w Austrii

Drony stały się nieodłączną częścią naszego życia i gwałtownie zyskują na popularności. W odpowiedzi na to dynamiczne zjawisko, Austro Control we współpracy z firmą Frequentis opracowało system zarządzania ruchem dronów, który ma na celu uczynienie latania dronami w Austrii bardziej bezpiecznym i dostępnym niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Dronespace to przełomowy projekt, który integruje drony w austriacką przestrzeń powietrzną, zapewniając zarówno pilotom, jak i kontrolerom ruchu powietrznego niezrównaną jakość usług.

 

Austro Control Dronespace oferuje kilka kluczowych korzyści, które zrewolucjonizują latanie dronami w Austrii.

 

Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość składania planów lotów i uzyskiwania zezwoleń bezpośrednio za pomocą aplikacji. To sprawia, że latanie dronami staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Piloci dronów mogą teraz planować swoje loty i uzyskiwać zezwolenia w czasie rzeczywistym, co oznacza mniej biurokracji i mniej stresu.

 

Bezpieczeństwo to zawsze priorytet, zwłaszcza w przypadku latania dronami.

 

Dronespace zapewnia, że kontrola ruchu powietrznego i piloci dronów mają pełną świadomość tego, gdzie znajdują się inne drony w ruchu. To znaczący krok naprzód w zapewnieniu bezpiecznego latania dronami w przestrzeni powietrznej Austrii. Funkcja “Quick Check” dla pilotów dronów umożliwia szybkie sprawdzenie, gdzie można legalnie latać, a gdzie nie, co jest nieocenione dla pilota, który chce uniknąć konfliktów z prawem lotniczym.

 

 

Innowacyjne rozwiązania technologiczne.

 

System ten ma również na celu ułatwienie zarówno pilotom, jak i kontrolerom ruchu powietrznego wszelkich procesów operacyjnych. Od rejestracji jako operatora drona po zarządzanie poszczególnymi dronami – wszystko jest dostępne w jednej aplikacji. To oszczędza czas i usprawnia zarządzanie dronami.

 

Dronespace nie tylko ułatwia latanie dronami, ale także redukuje obciążenie kontrolerów ruchu powietrznego w wieżach kontrolnych. Dzięki automatycznej komunikacji poprzez aplikację, kontrolerzy mogą skupić się na bardziej złożonych zadaniach, co przyczynia się do ogólnego zwiększenia bezpieczeństwa w okolicach lotnisk.

 

Warto podkreślić, że Austro Control Dronespace przyciągnęło uwagę międzynarodową jeszcze przed jego uruchomieniem. Podczas kongresu Airspace Integration Week w Madrycie w 2023 roku, Austro Control i Frequentis zostali uhonorowani nagrodą AIRSPACE INTEGRATION AWARD 2023 w kategorii UTM (zarządzanie ruchem dronów). Ta nagroda docenia innowacyjne rozwiązania integrujące drony w przestrzeń powietrzną.

A.C Dronespace jest przykładem, jak innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą przyczynić się do bezpiecznej integracji dronów w przestrzeni powietrznej. Dzięki temu systemowi latanie dronami staje się bardziej dostępne i bezpieczne, co jest zgodne z austriacką strategią lotniczą na lata 2040+. Jest to kamień milowy na drodze do współistnienia lotnictwa załogowego i bezzałogowego w kontrolowanej przestrzeni powietrznej.

W dniu 24 października 2023 roku rozpoczęto możliwość składania cyfrowych planów lotów oraz uzyskiwania zezwoleń bezpośrednio i w sposób cyfrowy poprzez stronę dronespace.at

Austro Control Dronespace wprowadza nowy system stopniowo. W pierwszym etapie aktywowana została rejestracja operatorów oraz funkcja “Quick-Check”  październik 2023 roku w wersji desktop. Aplikacja miała zostać udostępniona do pobrania najpóźniej do końca października 2023 roku.

Dronespace to nie tylko innowacja dla Austrii, ale również inspiracja dla innych krajów, które dążą do bezpiecznej integracji dronów w przestrzeni powietrznej. To ważny krok w kierunku przyszłości lotnictwa, w której drony odgrywają coraz większą rolę.

 

Austro Control Dronespace to pionierski projekt, który sprawia, że latanie dronami w Austrii staje się prostsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. To przykład, jak innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą wpłynąć na przyszłość latania dronami, zarówno w Austrii, jak i na całym świecie.

 

źródło:  aerobernie.com,pixabay.com