Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Szkolne posiłki z nieba: Argyll and Bute zdobywa nagrodę za innowacyjny projekt dostawy dronami

Rada Argyll and Bute, położona na zachodnich wybrzeżach Szkocji, przyciąga uwagę swoją innowacyjną inicjatywą. Projekt pilotażowy polegający na dostarczaniu posiłków szkolnych za pośrednictwem dronów, zaproponowany przez tę radę, zdobył nagrodę COSLA 2023 Excellence Award w kategorii Usługi, Innowacje. Ta innowacyjna inicjatywa, która rozpoczęła się w 2022 roku, miała na celu testowanie wykorzystania dronów w celu dostarczania posiłków do odległych i trudno dostępnych szkół, które wcześniej polegały na tradycyjnych środkach transportu, takich jak taksówki, promy i vany.

Warto zaznaczyć, że Argyll and Bute Council stała się pierwszą radą w Wielkiej Brytanii, która podjęła się takiego wyzwania. Współpracując z wiodącym specjalistą od dronów, firmą Skyports, zdecydowali się przeprowadzić pilotażowy program dostarczania świeżo przygotowanych posiłków szkolnych za pomocą bezzałogowych pojazdów powietrznych (UAV). Te drony wystartowały z Oban Airport, a trasę przelotu stanowiło 1,5 km, dzielące szkołę podstawową Park Primary School w Oban od Lochnell Primary.

Projekt pilotowy odniósł znaczący sukces, co skłoniło radę do planowania dalszych prób. Ich celem jest ustalenie, jakie jeszcze zastosowania dronów można znaleźć w odległych i wiejskich regionach. Drony stanowią ekologiczny środek transportu, ponieważ nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych. Dodatkowo, w niektórych szkołach na obszarach wiejskich lub wyspach jest trudno znaleźć odpowiedni personel kuchenny, co czyni dostarczanie posiłków za pomocą dronów atrakcyjną opcją.

Argyll and Bute Council ma ambitne plany dotyczące utworzenia w Oban Airport pierwszego w Wielkiej Brytanii centrum logistycznego i szkoleniowego dla bezzałogowych pojazdów powietrznych (UAV). Pierwsza faza tego projektu otrzymała już zgodę planistyczną, co przyspiesza jego realizację.

Lider Rady Argyll and Bute, Radny Robin Currie, wyraził swoje zadowolenie z osiągniętego sukcesu, mówiąc: “Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w ten przełomowy projekt. Dla mnie było wielką przyjemnością być obecnym na ceremonii wręczenia nagród i zobaczyć, jak nasi pracownicy zostali docenieni za swoją wspaniałą pracę. Jesteśmy niezmiernie dumni, że jako pierwsza rada dostarczamy posiłki szkolne za pomocą drona, a nasze ambicje nie kończą się na tym. Nasza geografia w Argyll and Bute, a także cięcia w budżecie, oznaczają, że konieczne jest ciągłe opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dostarczania usług naszym odległym i wiejskim społecznościom. Czekamy z niecierpliwością na dalsze eksplorowanie technologii dronów w miarę jak nasze plany dotyczące centrum logistycznego i szkoleniowego będą się rozwijać.”

Nagroda COSLA Excellence 2023 dowodzi, że innowacyjne rozwiązania i dążenie do usprawnienia świadczonych usług przynoszą uznanie i sukces. Rada Argyll and Bute jest doskonałym przykładem na to, jak kreatywność i zaangażowanie mogą przyczynić się do poprawy życia mieszkańców, zwłaszcza tych z trudno dostępnych obszarów.

 

źródło:    youtube.com,pixabay.com