Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Bezzałogowe Przesyłki: Nowe Zgody FAA Otwierają Drzwi Dla Innowacji

 

W ostatnich latach obserwowaliśmy eksplozję popularności dronów jako wszechstronnego narzędzia do zastosowań cywilnych i komercyjnych. Jednak jednym z głównych wyzwań w integracji tych bezzałogowych maszyn w naszą przestrzeń powietrzną była konieczność utrzymywania wizualnego kontaktu z dronem w trakcie lotu. Dzięki ostatnim decyzjom Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) w Stanach Zjednoczonych, ta bariera właśnie została przełamana. FAA zatwierdziła “beyond visual line-of-sight” (BVLOS), co oznacza, że drony mogą teraz bezpiecznie latać poza polem widzenia operatora.

Nowe Możliwości Dla Przemysłu

Jednym z głównych powodów, dla których ta decyzja FAA jest tak istotna, jest otwarcie drzwi dla nowych i obiecujących zastosowań dronów. Przede wszystkim, firmy takie jak Zipline, Wing i FedEx mogą teraz intensyfikować swoje wysiłki w zakresie dostaw dronowych. To oznacza, że w przyszłości dostawy paczek, lekarstw i innych towarów mogą stać się jeszcze bardziej efektywne i dostępne, co jest korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Ale to nie tylko branża logistyczna, która może odnieść korzyści z tej zmiany. Inne sektory, takie jak inspekcja infrastruktury, również będą mogły wykorzystać BVLOS. Przykładowo, firma Phoenix Air Unmanned otrzymała zgodę na wykorzystywanie dronów do patrolowania i inspekcji linii energetycznych i rurociągów z bliska. Dzięki temu, konserwacja i naprawy infrastruktury mogą być szybsze i bardziej precyzyjne, co przekłada się na większą niezawodność usług publicznych.

Dodatkowo, FAA wydała ważne certyfikaty dla innej firmy dronowej, Airobotics, dla jej systemu Optimus-1EX. Ten system ma usprawnić proces zatwierdzania flot dronów do wykonywania kluczowych zadań, takich jak zadania związane z bezpieczeństwem publicznym.

W międzyczasie: Nowe przepisy, które wymagają od dronów zdalnych identyfikatorów, rodzaju cyfrowych tablic rejestracyjnych, miały wejść w życie w tym miesiącu. Dzięki nim będzie łatwiej zidentyfikować drony na odległość, co może pomóc organom federalnym i lokalnym w egzekwowaniu przepisów. David Boulter, Zastępca Administratora FAA ds. Bezpieczeństwa, poinformował uczestników targów UAV Expo, że agencja spodziewa się “rozważać kwestię ulg dla operatorów w nadchodzących dniach”, co może sugerować pewne modyfikacje przepisów w tej kwestii

Bezpieczeństwo Na Pierwszym Miejscu

Jednym z kluczowych aspektów decyzji FAA jest zapewnienie bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa ubiegające się o BVLOS muszą spełnić surowe kryteria i posiadać odpowiednie technologie, które pozwalają na wykrywanie i unikanie innych statków powietrznych. To oznacza, że ryzyko kolizji drona z samolotem bądź innym dronem zostaje zminimalizowane.

UPS Flight Forward, który operuje pierwszą flotyllą dronów zatwierdzoną przez FAA, otrzymał zgodę na loty swoimi dronami bez obserwatorów bezpieczeństwa w terenie. Zamiast tego mogą korzystać z naziemnego nadzoru, co jest dowodem na to, że technologia umożliwiająca BVLOS jest już na tyle zaawansowana, że pozwala na takie loty.

Wpływ na Przyszłość Dronów

Decyzja FAA otwiera nowe perspektywy dla przemysłu dronowego. Firmy, które są w stanie skopiować operacje tych trzech zatwierdzonych przedsiębiorstw, również mogą ubiegać się o zezwolenia BVLOS. To zachęca do innowacji i konkurencji, co z kolei może przyspieszyć rozwój tej branży.

Co więcej, data wejścia w życie nowych przepisów wymagających zdalnych identyfikatorów dla dronów zbliża się (remote ID).  Identyfikatory, będące rodzajem cyfrowych tablic rejestracyjnych, ułatwią identyfikację dronów z daleka. Jednak FAA również zapowiedziała, że rozważy pewne ułatwienia dla operatorów, co może wpłynąć na sposób wdrażania tych przepisów.

Decyzja FAA otwiera nowe horyzonty dla przemysłu dronowego w Stanach Zjednoczonych. BVLOS daje dronom większą swobodę i możliwość wykorzystania w pełni swojego potencjału. Dla przemysłu dostaw, inspekcji infrastruktury i wielu innych dziedzin, to kolejny krok w przód w kierunku bardziej zaawansowanej i efektywnej technologii. Jednocześnie jednak bezpieczeństwo pozostaje priorytetem, co daje pewność, że rozwój dronów odbywa się w kontrolowany i odpowiedzialny sposób.

źródło:  axios.com,pixabay.com