Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Wysoko nad upałem: Dlaczego drony są kluczowym narzędziem w monitorowaniu temperatury miejskiej?

 

W miastach na całym świecie czujemy, że coraz częściej stają się one piekłem cieplnym. To zjawisko, znane jako miejska wyspa cieplna, nie tylko sprawia, że upały w mieście są bardziej uciążliwe, ale także ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Jak to się dzieje i dlaczego musimy działać teraz?

Architekci krajobrazu Keenan Gibbons i Salvador Lindquist używają dronów do badania miejskich wysp cieplnych, które powodują, że miasta stają się gorętsze niż tereny wiejskie. Ich badania wykazały, że głównym źródłem ciepła są ciemne dachy pokryte czarnym asfaltem, które potrafią osiągać temperatury przekraczające 160 stopni Fahrenheita (ponad 70 stopni Celsjusza) w upalne dni, co wpływa na ogólną temperaturę w mieście. To sprawia, że stają się one priorytetowym obszarem do zmiany.. Drony pozwalają na dokładniejsze i bardziej lokalne pomiary tego zjawiska niż satelity.

Warto zwrócić uwagę, że miejskie wyspy cieplne nie wpływają tylko na temperatury, ale także na bezpieczeństwo termiczne różnych obszarów miasta, np. chodniki mogą być znacznie cieplejsze niż miejsca pod drzewami. Dlatego konieczne jest zastanowienie się nad wyborem materiałów budowlanych, roślinnością oraz planowaniem przestrzennym w kontekście komfortu termicznego.

Gibbons i Lindquist zamierzają udostępnić swoje dane instytucją rządowym i społecznościom, aby zachęcić do bardziej zrównoważonego projektowania miejskiego krajobrazu, wybierania jaśniejszych materiałów do pokrycia dachow i uprawiania roślin. Ponadto, w obliczu rosnących temperatur na całym świecie, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu złagodzenie wpływu miejskich wysp cieplnych i dostosowanie się do coraz cieplejszego klimatu.

Miejskie Wyspy Cieplne – Co To Jest?

Miejska wyspa cieplna to obszar w mieście, który jest znacznie cieplejszy niż okolica wiejska wokół niego. Jest to wynikiem wielu czynników, ale jednym z głównych jest użycie ciemnych materiałów, takich jak asfalt, na dachach i ulicach. Te materiały absorbują ciepło i trzymają je, co sprawia, że temperatura wokół nich rośnie.

Drony i Termiczne Obrazy

Nowoczesne narzędzia, które pomagają naukowcom dokładniej mierzyć miejskie wyspy cieplne to drony wyposażone w kamery termiczne które pozwalają na precyzyjne mapowanie obszarów, gdzie temperatura jest wyjątkowo wysoka. Dzięki nim, można lepiej zrozumieć, które obszary miasta są najbardziej narażone na ten problem.

Dachy i drogi…

Jednym z głównych winowajców miejskich wysp cieplnych są dachy z ciemnego asfaltu. Dachy potrafią osiągać temperatury ponad 160 stopni Fahrenheita (ponad 70 stopni Celsjusza) w upalne dni, co wpływa na ogólną temperaturę w mieście. To sprawia, że stają się one priorytetowym obszarem do zmiany. Rola Społeczności  w zwalczaniu tego problemu. Każdy z nas może podjąć działania, takie jak wybieranie jasnych kolorów dla dachów i chodników, a także sadzenie roślin, które pomagają ochładzać otoczenie. To drobne kroki, które mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływu miejskich wysp cieplnych.

Planowanie na Przyszłość

Najważniejszym przesłaniem jest konieczność planowania na przyszłość. W miarę jak globalne temperatury rosną, musimy przemyśleć, jak budujemy nasze miasta. Współczesne upały stają się coraz bardziej niebezpieczne, a zmiany klimatyczne są realnym wyzwaniem. Dlatego ważne jest, aby działać teraz, aby zapobiec eskalacji tego problemu. Miejskie wyspy cieplne są wyzwaniem, które dotyczy coraz większej liczby miast na całym świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak drony z kamerami termicznymi, możemy lepiej zrozumieć ten problem i działać na jego rzecz. Warto pamiętać, że każdy z nas może wnieść swój wkład, wybierając bardziej ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu. Jednak aby naprawdę rozwiązać ten problem, musimy myśleć długoterminowo i planować miasta na przyszłość, uwzględniając zmiany klimatyczne. Nasza przyszłość zależy od naszych działań teraz.

 

źródło:  weather.com, pixabay.com