Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

(Remote ID): Nowa Data Egzekwowania Przepisów – Co to oznacza dla Operatora Drona?

Ważna informacja! FAA przedłuża datę egzekwowania przepisów Remote ID o sześć miesięcy. Piloci dronów, którzy nie są w stanie spełnić wymagań, mają teraz czas do 16 marca 2024 roku, aby wyposażyć swoje drony. Po tej dacie operatorzy mogą być ukarani grzywnami oraz zawieszeniem lub unieważnieniem certyfikatów pilota. FAA uznaje trudności, z jakimi niektórzy operatorzy borykają się podczas próby znalezienia modułów nadawczych Remote ID.

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (UAS), od dawna nie są już tylko fantazją science fiction. Stały się nieodłączną częścią naszej codzienności, wykorzystywane w różnych dziedzinach, od dostaw towarów po rozrywkę i monitorowanie. Jednak z rosnącą popularnością dronów pojawiają się także wyzwania związane z ich bezpiecznym i odpowiedzialnym użytkowaniem. W odpowiedzi na te wyzwania, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wprowadza zdalną identyfikację (Remote ID) jako kluczowe narzędzie zapewniające bezpieczeństwo i zabezpieczenie w przestrzeni powietrznej.

Dlaczego potrzebujemy zdalnej identyfikacji dla dronów?

Pierwszym i najważniejszym powodem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej. W miarę jak liczba dronów w powietrzu rośnie, istnieje coraz większe ryzyko kolizji oraz nieodpowiedniego korzystania z przestrzeni powietrznej. RID umożliwia identyfikację dronów i ich operatorów, co pozwala na szybszą reakcję w przypadku sytuacji awaryjnych lub zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Ponadto, zdalna identyfikacja wspomaga organy ścigania i agencje federalne w śledzeniu dronów, które wydają się latać w niebezpieczny sposób lub na terenach, gdzie nie są dozwolone. To narzędzie jest kluczowe dla utrzymania porządku i bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.

Jak piloci dronów mogą spełnić przepisy dotyczące zdalnej identyfikacji?

Istnieją trzy główne sposoby, w jakie piloci dronów mogą spełnić wymagania przepisów dotyczących zdalnej identyfikacji:

  1. Używanie standardowych dronów Remote ID: Najprostszym sposobem jest korzystanie z dronów, które posiadają wbudowaną zdolność do nadawania informacji RID zgodnie z przepisami. To oznacza, że identyfikacja i lokalizacja drona oraz stacji kontrolnej są automatycznie transmitowane.
  2. Używanie modułów nadawczych Remote ID: Jeśli posiadasz drona bez wbudowanej zdolności Remote ID, możesz dołączyć moduł nadawczy, który będzie spełniał wymagania przepisów RID. Moduł ten będzie nadawał informacje identyfikacyjne i lokalizacyjne drona oraz miejsca startu, co pozwala na identyfikację i śledzenie drona w czasie rzeczywistym.
  3. Loty na obszarach identyfikacji uznawanych przez FAA (FRIA): Istnieją obszary identyfikacji, gdzie drony mogą działać bez konieczności nadawania Remote ID. Jednakże, aby korzystać z tej opcji, dron musi operować w zasięgu wzroku i na terenach wyznaczonych przez FAA.

Kto musi przestrzegać przepisów ?

Od 16 września 2023 roku wszyscy piloci dronów, niezależnie od celu ich lotów (rekreacyjne, komercyjne, czy działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego), są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących zdalnej identyfikacji. To oznacza, że każdy, kto obsługuje drona, musi być świadomy i spełniać te wymagania.

Jak przepisy Remote ID wpłynęły na rejestrację dronów?

Rekreacyjni piloci dronów mogą teraz zarejestrować się raz i przypisać swój numer rejestracyjny do wszystkich swoich urządzeń w inwentarzu. Podczas rejestracji należy jednak podać numery seryjne każdego standardowego drona Remote ID lub modułu nadawczego Remote ID. Jeśli używasz modułu nadawczego Remote ID, numer seryjny z modułu musi być wymieniony dla każdego drona bez Remote ID, który dodajesz do swojego inwentarza. Pozwala to na swobodne przenoszenie modułu między różnymi dronami.

Piloci Part 107 (czyli ci, którzy działają komercyjnie) muszą rejestrować każde urządzenie oddzielnie w swoim inwentarzu, a każde urządzenie otrzymuje unikalny numer rejestracyjny.

Podsumowanie

Wprowadzenie zdalnej identyfikacji (Remote ID) dla dronów to krok naprzód w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej i odpowiedzialnego korzystania z tej nowoczesnej technologii. Dla pilotów dronów oznacza to konieczność przestrzegania przepisów dotyczących RID i wybór jednego z trzech sposobów spełnienia tych wymagań. Dla społeczeństwa oznacza to większe bezpieczeństwo i kontrolę nad rosnącą liczbą dronów w naszym niebie. Zdalna identyfikacja to krok naprzód w rozwoju lotnictwa cywilnego i wprowadza nas w nową erę korzystania z tej fascynującej technologii. Przestrzeganie przepisów Remote ID jest nie tylko obowiązkiem, ale także kluczem do zapewnienia bezpiecznych i efektywnych operacji dronowych.

 

 

źródło:   faa.gov,pixabay.com