Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży dronów dzięki DroneNews.pl | Kontakt: info@dronenews.pl

Najnowszy Wymiar Technologii: Drony z “Mózgiem Ludzkim” Potrafiące Komunikowiać się i Współpracować jak człowiek

W ostatnich latach technologia dronów znacząco posunęła się naprzód, ale najnowszy przełom, osiągnięty przez chińskich naukowców, może okazać się rewolucją w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych. Zespół badaczy z Northwestern Polytechnical University w Shaanxi prowincji zaprezentował flotę dronów, które zdolne są do przeprowadzania “rozmów grupowych” i współpracy w sposób przypominający ludzkie zespoły.

Tradycyjnie drony w rojach komunikują się wzorując się na zachowaniach pszczół i mrówek. Chińscy naukowcy postanowili jednak przejść o krok dalej i stworzyli roje dronów, które mogą prowadzić rozmowy i współpracować jak ludzie. To podejście otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie płynnej komunikacji i współpracy między dronami.

Ten innowacyjny krok w technologii dronów ma potencjał do zrewolucjonizowania wielu sektorów. Zastosowania tej technologii obejmują poprawę patroli bezpieczeństwa, operacji ratunkowych w przypadku katastrof oraz logistyki powietrznej. Drony zdolne do dialogu i pracy zespołowej mogą znacząco zwiększyć swoje zdolności i wydajność w różnych dziedzinach.

Jednym z kluczowych atutów tych dronów jest transparentność ich procesów decyzyjnych. To oznacza, że badacze i operatorzy mogą lepiej zrozumieć, jak drony podejmują decyzje, co ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji ich pracy i zwiększenia bezpieczeństwa.

Prace nad tym przełomowym rozwiązaniem przeprowadzono pod kierownictwem Li Xuelonga i jego zespołu w Szkole Sztucznej Inteligencji, Optyki i Elektroniki na Northwestern Polytechnical University. To ekscytujący przykład wykorzystania dużych modeli językowych, w praktycznych zastosowaniach.

 

 

Wideo demonstracyjne udostępnione przez badaczy ukazuje, jak drony potrafią prowadzić dialogi przypominające rozmowy ludzi. W jednym z eksperymentów drony pracują razem, aby znaleźć klucze w parku. Nie tylko współdziałają, ale także podejmują decyzje w sposób niezależny. Trzy z nich przekazują swoje zdolności do poszukiwań, podczas gdy pozostałe dwa, wyposażone w chwytaki, zgłaszają się do odnalezienia kluczy. Ważne jest to, że drony korzystają z naturalnego języka do komunikacji, co znacząco zwiększa ich zdolność do współpracy.

 

Ta zdolność została rozwinięta na podstawie otwartego modelu językowego o nazwie InternLM. Umożliwia to płynną komunikację między operatorami a dronami, likwidując przepaść między ludźmi a maszynami.

 

Oprócz dialogu, wyposażone są w zaawansowane sensory i algorytmy, które pozwalają im analizować otoczenie z różnych perspektyw. Dzięki temu są w stanie skutecznie zbierać dane i wykonywać zadania. Ten aspekt technologii nazywany jest “proaktywną świadomością środowiskową”, która umożliwia dronom zrozumienie i adaptację do otoczenia, co ma kluczowe znaczenie w złożonych zadaniach.

To technologiczne osiągnięcie stanowi kolejny krok w kierunku coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji i interakcji między ludźmi a maszynami. Drony z “mózgiem ludzkim” mogą okazać się niezastąpione w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem publicznym, ratownictwem i wieloma innymi dziedzinami. Ten przełomowy krok otwiera drzwi do przyszłości, w której drony staną się jeszcze bardziej efektywnymi i niezastąpionymi narzędziami w naszym codziennym życiu.

 

źródło:  wionews.com,youtube.com,pixabay.com